top of page
Vyhledat
  • nicolelisa9

Správná manipulace s miminky


Správná manipulace (zacházení) s kojenci je nesmírně důležitá. Už když si uvědomíte, kolikrát za den opakujete zvedání, pokládání, chování, kojení miminka tak právě tím, co děláme nejčastěji nejvíce ovlivníme to, které svaly miminko například zapojí nebo v které pozici je naopak dokáže uvolnit. Toto vše vytváří základní pohybové vzorce, zapojení svalového řetězení, centraci kloubů apod. Zamysleme se nad otázkou, jaké možnosti reakce má bezbranný kojenec, když se mu opravdu něco nelíbí? Jako jediná obrana novorozence a kojence, jak dát najevo, že děláte něco špatně, je vždycky projev nevole a pláč. I na špatnou manipulaci si však dítě časem zvykne a přestane protestovat. Proto je správná manipulace s maličkým miminkem velice důležitá a má svá pravidla. Pokud zásady správné manipulace dlouhodobě nerespektujete, můžete své děťátko nevědomky poškozovat a zapříčinit nejrůznější odchylky v pohybovém vývoji, nebo již vrozené dispozice k nim umocnit. Často se problémy s pohybovým aparátem projeví až v dospělosti a velmi často jsou právě důsledkem nesprávné manipulace z kojeneckého období.

Základní zásady správné manipulace s miminkem

1. S miminkem manipulujte pomalu a jemně. Vyvarujte se prudkých pohybů, které mnohé citlivé děti dráždí k pláči!

2. V žádné poloze nedovolte záklon hlavičky.

3. Všechny polohy by měli být symetrické.

4. Děťátko nikdy neuchopujte za krk! Ruka by v takových polohách měla být položena pod hlavičkou, druhá bývá obvykle pod zadečkem, popř. drží stehýnko.

5. Dítko nikdy neposazujte (nestavte, nechoďte s ním) dřív, než to zvládne samo. V žádném případě je nepřitahujte do sedu za ruce, a to ani tehdy vydrží-li chvíli sedět sami. Do sedu (stoje) se prostě musí dostat bez vaší asistence. Až tehdy je na to pohybový aparát přirozeně připravený!

6. Nevhodná pozice pro nošení je i hojně užívaná svislá poloha čelem k rodiči, kdy vzhledem k tělíčku poměrně velká hlavička velmi namáhá páteř, která v této poloze nemá sama oporu. Svisle lze bezpečně nosit děti až tehdy, zvládnou-li sami polohu na všech čtyřech.

7. Při jakékoliv manipulaci se vyhněte tlaku na páteř, ta je u maličkých miminek z velké části chrupavčitá. Chybnou manipulací páteř přetěžujete, až deformujete!

Každé miminko v bříšku je schoulené přibližně do tvaru písmene „U“. Typicky esovitého zakřivení páteře potom dosahuje až v období lezení. I proto bychom s malými miminky, která ještě nelezou, měli manipulovat v polohách, jež tuto skutečnost i další odlišnosti nezralého pohybového aparátu respektují. Účelem správné manipulace je také navodit miminku pocit bezpečí a jistoty, které mělo po celou dobu prenatálního vývoje v maminčině děloze. Po narození by mělo mít dítě možnost adaptovat se na nové prostředí, mělo by mu být umožněno uvolnit se. K tomuto slouží např. péřová zavinovačka a hnízdečko, kde je dítěti umožněno ležet v rovině na celých zádech s podepřenými končetinami. Teplo z okolí napomáhá k uvolnění svalstva kolem páteře, které je po porodu vlivem podrážděné nervové soustavy taženo do záklonů. Pomůže mu také omezit moorův reflex (Reflex se objeví po ztrátě rovnováhy nebo při úleku a nebezpečí), který by měl postupně vymizet. Toto je velmi důležité, neboť pokud se dítě nenaučí správně zapolohovat na zádech (opřít se o celá záda, zapojit svaly středu těla, ležet v ose), budou pro něho následně těžké všechny další navazující pohybové dovednosti.

Vhodné polohy na nošení miminka jsou:


KLUBÍČKO - to si miminko intuitivně spojuje s pocitem bezpečí a jistoty – v klubíčku se snáze uklidní, cítí naší blízkost, vůni, teplo a slyší tichý tlukot srdce


TYGŘÍK - je poloha dítěte na předloktí rodiče obličejem dolů. Jedná se o podobnou polohu, ve které lehává tygr na větvi stromu. Děti i rodiče tuto pozici milují. Děti mají rozhled, volné ruce, krásně se jim masíruje bříško a tak je velmi nápomocná při potíži s „prdíky“. Rodiče mají volnou ruku k práci, poloha je pro ně pohodlná a dítě v ní správně posiluje všechny důležité svaly
KLOKÁNEK - miminko v této pozici musí zapojit břišní i zádové svaly aby zaujalo správnou polohu. Pro nejmenší je to pozice v niž vydrží jen chviličku a postupně se doba prodlužuje. Pozice klokánka je pro děti starší čtyř měsíců velice příjemná, protože v ní mají krásný rozhled, je velice důležité, aby miminko mělo hračku v ruce a nezapažovalo ručičky.
Při zvedání miminka můžeme použít metodu zvedání na ZAJÍČKA kdy se, pokud ji provedeme správně, vyhneme záklonům hlavičky a prohnutí tělíčka. Dalším způsobem je zvedání dítěte NABALENÍM kdy musí miminko zapojit všechny svaly, které bude potřebovat pro samostatné přetočení. Proto můžeme do každodenního rituálu před jídlem zařadit cvičení pomocí manipulace a s miminkem si v těchto polohách pohrát. Tím se krásně nastartují střeva pro trávení a miminka netrpí bolestí bříška.


48 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Básničky, které znáte ze cvičení

Vyslyšela jsem přání mnoha rodičů a tak zde po rozkliknutí najdete alespoň několik oblíbených básniček, které můžete s dětmi doma trénovat.

コメント


bottom of page